Advertisement

1000 zł – tyle kosztuje naprawdę dobry smartfon

Ile powinien kosztować dobry smartfon? Jeszcze kilka lat temu udzielając odpowiedzi na to pytanie, celowałbym w próg cenowy wynoszący 2000 zł. Jednak od tego czasu technologia rozwinęła się i obecnie naprawdę dobry sprzęt można kupić za niemal dwukrotnie niższą kwotę.

Nie przepłacaj. Już nie warto.

Osoby śledzące rynek urządzeń mobilnych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jeszcze rok, może dwa lata temu, smartfony ze średniej półki cenowej znacznie odstawały od droższych urządzeń. Teraz rozwój mobilnego rynku zdecydowanie spowolnił. Widać to chociażby po zeszłorocznych sztandarowych modelach, które nie odstają tak bardzo od telefonów wydanych w ostatnich miesiącach.

Jeżeli ktoś rok temu wydał na smartfon 2000 zł, w tym roku prawdopodobnie nie zdecyduje się na ten sam ruch. Nie będzie to miało sensu, ponieważ tegoroczne i zeszłoroczne sprzęty są do siebie bardzo podobne pod praktycznie każdym względem. Przeciętny użytkownik nie odróżni Samsunga Galaxy S6 od Galaxy S7. Z kolei ten bardziej doświadczony będzie wiedział, że teoretycznie zupełnie różne LG G4 oraz G5 są wyposażone w ten sam moduł aparatu głównego. Obaj dojdą do wniosku, że niegdyś pożądany coroczny upgrade telefonu obecnie niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

W przypadku tańszych sprzętów sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zeszłoroczne urządzenia ze średniej półki cenowej miały sporo wad i dało się w nich naprawdę wiele poprawić. Widać to chociażby po bardzo popularnym modelu Huawei P8 Lite, który jeszcze rok temu był zdecydowanie najlepszym urządzeniem w swojej półce cenowej. Jednak mimo to miał kilka mankamentów, takich jak stosunkowo kiepski aparat, niska wydajność oraz nienajlepsza jakość wykonania.

Huawei P9 Lite

Mimo to ten kosztujący 1099 zł model sprzedał się fenomenalnie. Świetny stosunek ceny do jakości sprawił, że w poprzednim roku P8 Lite trafił do ponad 10 milionów użytkowników na całym świecie. Był to zdecydowanie najpopularniejszy telefon Huawei w historii. To właśnie dzięki niemu firma zdobyła w 2015 roku niemal 20 proc. udziałów i drugie miejsce w polskim rynku smartfonów. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że to średnia półka napędza cały mobilny rynek.

Huawei P8 Lite był sprzętem co najwyżej dobrym, który podobał się wyłącznie użytkownikom z niezbyt zasobnym portfelem. Ktoś, kto mógł sobie na to pozwolić, zawsze wybierał sztandarowy model, który cechował się zauważalnie lepszą jakością wykonania, wyższą wydajnością i lepszą jakością wykonywanych zdjęć. To wszystko było widać na pierwszy rzut oka. W tym roku różnice między średnią i wysoką półką nadal da się zauważyć, jednak nie są one tak wyraźne jak kiedyś.

Huawei P9 Lite

Idealnym tego przykładem jest następca wyżej opisanego sprzętu. Huawei P9 Lite tak naprawdę ma wszystko, czego potrzebuje przeciętny użytkownik. Ładny wyświetlacz o rozdzielczości Full HD, stosunkowo mocny procesor współpracujący z 2 GB RAM, czytnik linii papilarnych oraz aparat, który robi naprawdę ładne zdjęcia. Używałem tego sprzętu ponad miesiąc i wiecie co? Doszedłem do wniosku, że jest on dla mnie absolutnie wystarczający. Gdybym obecnie nie miał lepszego urządzenia, sam zakupiłbym właśnie Huawei P9 Lite kosztujący 1299 zł lub niemal bliźniaczy model Honor 7 Lite, którego cena jest jeszcze niższa i wynosi 1099 zł. Zrobiłbym to, bo nie potrafię wykorzystać pełni możliwości flagowego smartfonu i szanuję swoje pieniądze.

Oba wyżej wymienione urządzenia jeszcze kilka lat temu nie byłyby uważane za sprzęty ze średniej półki. Być może nie dorównują one sztandarowym sprzętom z tego roku, ale niektórym zeszłorocznym już tak. I to należy uznać za niezły wyczyn. Nigdy wcześniej nie można było nawet rozważać polecenia nowego modelu ze średniej półki zamiast wydanego rok wcześniej flagowca. Teraz można już poważnie się nad tym zastanowić i dojść do wniosku, że “taniej” właśnie przestało oznaczać “gorzej” lub chociaż “zauważalnie gorzej”. Przynajmniej w przypadku smartfonów droższych niż 1000 zł.

Dziękuję odwiedzili ten post 1000 zł – tyle kosztuje naprawdę dobry smartfon. Mam nadzieję, że to jest pomocne dla Ciebie

Source link