Advertisement

Czy Microsoft faktycznie zamyka dział mobilny?

Zarówno w polskich, jak i w zagranicznych serwisach przetoczyła się w ciągu kilku ostatnich dni fala spekulacji na temat zamknięcia działu telefonów komórkowych i wstrzymania inwestycji w mobile. Wszystko przez sprawozdanie kwartalne Microsoftu, w którym zapowiedziano zakończenie restrukturyzacji działu mobile. Czy Microsoft faktycznie zamyka dział mobilny?

Dwa dni temu Microsoft udostępnił sprawozdanie kwartalne Q10 na dzień 31 marca 2017 czyli za I kwartał kalendarzowy 2017 r. a jednocześnie trzeci kwartał fiskalny 2017 – rok fiskalny 2017 zakończy się więc 30 czerwca 2017 (a nie 31 grudnia 2017). Co ciekawego możemy znaleźć w tym sprawozdaniu? Przede wszystkim szczegółowe informacje na temat restrukturyzacji działu telefonów komórkowych (Phones).

W czerwcu 2015 r. zarząd korporacji przyjął plan naprawczy dla działu mobile (tzw. Phone Hardware Restructuring Plan), w ramach którego do czerwca 2016 r. zlikwidowano 7400 stanowisk. Koszty wdrożenia tego planu wyniosły 780 mln dolarów. Działania zaplanowane w tym planie zostały zasadniczo zakończone w czerwcu 2016 r., a całkowicie zostaną zakończone w czerwcu 2017 (str. 25 i 26 Q10). W II kwartale 2016 przyjęto kolejne plany restrukturyzacyjne w obszarze produkcji telefonów oraz ich sprzedaży. Zmiana ta pociągnęła za sobą zwolnienie 1850 osób a następnie 2850 osób do końca czerwca 2017. Działania te mają zostać zakończone do czerwca 2017 r. Wbrew temu co piszą takie serwisy jak mspoweruser, MS nie planuje likwidacji Windows 10 Mobile do końca czerwca 2017, ale planuje zwolnienie blisko 3 tys. osób w obszarze produkcji i sprzedaży telefonów i zmianę alokacji zasobów. Opisywane działania restrukturyzacyjne dotyczą wyłącznie likwidacji stanowisk pracy i cięć kosztowych i nic nie mówią o systemach operacyjnych. Jakie są więc plany MS? Spójrzmy najpierw jak jest podzielona korporacja. Obejmuje ona trzy główne segmenty:

  • Productivity and Business Processes – Office, Office 365, MS Dynamics, LinkedIn
  • Intelligent Cloud – produkty serwerowe i korporacyjne
  • More Personal Computing – Windows w tym licencjonowanie systemu dla telefonów, Devices (w tym MS Surface, telefony oraz akcesoria pc), Xbox (sprzęt i usługi), reklamy Bing.

Na stronie 35. znajdujemy ciąg dalszy podsumowania działań restrukturyzacyjnych.

W lipcu 2015 (a więc jeszcze przed premierą Windows 10 Mobile) zapowiedziano plan restrukturyzacji działu mobile i skupieniu się na lepszym wykorzystaniu zasobów. W maju 2016 zapowiedziano dalsze usprawnienie działu sprzętowego mobile (smartphone hardware business). Zmiany te mają na celu „stworzenie żywego ekosystemu Windows z jednym zestawem doświadczeń w ramach urządzeń first-party oraz ofert producentów OEM”. Część tej strategii oznacza skupienie się działu mobile na węższej grupie odbiorców. Strategia ta oznacza też redukcję ilości sprzedawanych telefonów w roku fiskalnym 2016 i to samo nastąpi w roku 2017. W prezentowanym kwartale przychody z działu mobilnego spadły o 730 mln $ co oznacza, że praktycznie spadły do zera. Głównym celem korporacji jest konkurowanie poprzez tworzenie najlepszych platform i usług dla świata opartego o wizję mobile-first, cloud-first, przy czym mobilność rozumiana jest w szerokim sensie. „Jeden zestaw doświadczeń” może oznaczać ujednolicenie doświadczeń w oparciu o jeden system – tylko i wyłącznie Windows 10, bez żadnych dodatkowych wariantów mobilnych.

Jakie wnioski można wyciągnąć ze sprawozdania kwartalnego Microsoft?

  • program restrukturyzacji działu mobile został przyjęty w czerwcu 2015 na dwa kolejne lata – do czerwca 2017 i zakładał maksymalną redukcję kosztów tego działu
  • finalnym celem tego programu ma być ujednolicenie oferty korporacyjnej
  • restrukturyzacja nie oznacza całkowitego porzucenia działu mobile.

W czerwcu 2017 możemy spodziewać się więc kolejnego rozdziału w historii mobilnej MS. Rozdział ten może opierać się na przykładowo:

  • nowych urządzeniach mobilnych działających z pełnym systemem Windows 10 i skalowanym interfejsem
  • nowych rodzajach urządzeń takich jak składane notesy mobile / mobilne pecety (foldable units)
  • porzuceniu produkcji na rzecz wyłącznie dostarczania usług.

Zgodnie z tym co pisał Nawzil, MS testuje od dłuższego czasu nową generację sprzętu mobilnego działającą na pełnym systemie Windows 10. Wyprodukowano również urządzenia prototypowe dla testów w ograniczonych kręgach odbiorców. Jest to normalne w świecie it, gdzie w trakcie życia danego produktu pracuje się już nad następnym np. nową generacją konsol. To czy urządzenia te trafią do masowej produkcji zależy wyłącznie od MS. A nawet jeśli trafią w tym roku to bez silnego oparcia w usługach lokalnych MS może mieć spore problemy w konkurowaniu z np. androidem, który posiada perfekcyjnie dopracowane usługi map czy głosowe dla rynków porzuconych przez MS takich jak Polska. Nadal czekamy np. na asystentkę głosową Cortana, która mogłaby stanowić konkurencję dla Ok Google i spinać cały ekosystem urządzenia. Nadal czekamy na tak podstawowe usługi jak Filmy, Książki czy Muzyka. Microsoft jeśli chce utrzymać się na rynku nie tylko mobilnym ale też pecetowym MUSI zainwestować w usługi lokalne, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Inaczej za 5 lat Windows przestanie być atrakcyjny nie tylko dla posiadaczy telefonów, ale też pecetowców, którzy otrzymają konkurencyjne, lepiej dopracowane rozwiązania. W obecnym świecie coraz bardziej liczą się USŁUGI a nie SPRZĘT. Sprzęt bez usług jest martwy, a usługi bez dobrego sprzętu niewykorzystane w swoim potencjale.

Co nas czeka w najbliższym czasie? Więcej dowiemy się zapewne w kolejnych sprawozdaniach kwartalnych a być może również na najbliższych imprezach korporacji. Przypomnijmy, że już 2 maja w Nowym Jorku odbędzie się wiosenny event sprzętowy MS, skierowany głównie dla edukacji, a w dniach 10 – 12 maja konferencja Build 2017, na której na pewno zobaczymy nowości zmierzające do systemu w wersji Redstone 3.  Moim osobistym zdaniem na obydwu imprezach nie należy się spodziewać żadnych wodotrysków i niespodzianek. Nowe urządzenia – o ile się pojawią – zadebiutują dopiero na evencie jesiennym, w październiku 2017.

Jedno jest pewne – czekają nas duże zmiany, a świat mobile w 2018 roku będzie całkowicie inny niż obecnie: albo z nowymi urządzeniami MS, albo zdominowany przez duopol Google – Apple i MS jako zwykłym dostawcą usług.

Źródło: MS FORM 10-Q

Dziękuję odwiedzili ten post Czy Microsoft faktycznie zamyka dział mobilny?. Mam nadzieję, że to jest pomocne dla Ciebie

Source link