Advertisement

[Dyskusja] Sprzęt z Windowsem tylko od Microsoftu?

Żyjemy w bardzo ciekawych i twórczych czasach. Wszyscy dyrektorzy większych firm informatycznych zdają sobie sprawę w jakim kierunku zmierza nasze społeczeństwo. Satya Nadella – CEO Microsoftu – również zdaje sobie sprawę, jak drastycznie zwiększa się poziom zinformatyzowania społeczeństwa. Wypowiedział się na ten temat wielokrotnie, natomiast korporacja z Redmond dokonuje wszelkiego rodzaju wysiłków, aby ich produkty stały na wysokim poziomie.

Tyle słowem wstępu. W tym miejscu uważam, że powinniśmy przejść do sedna problemu. Produktu, który przyniósł korporacji z Redmond miliardy dochodu oraz ustanowił ich potentatem systemów komputerowych. Tak, mowa o Windowsie. Żaden człowiek nie powinien kwestionować twierdzenia, że to właśnie Microsoft jest monopolistą na rynku systemów operacyjnych. Windows to sukces, ogromny sukces. Kolejne pytanie, jakie powinniśmy postawić to: „Czy urządzenia z Windowsem powinny pochodzić tylko od Microsoftu?”.

Wszyscy wiemy, jak zawiłe są mankamenty rynku. Wielowątkowy i niekiedy bardzo trudny do zrozumienia. Chciałbym, abyśmy podzielili go na dwie części, rozwijające się najszybciej. Dzięki temu w dość prosty sposób będziemy mogli odpowiedzieć na postawione pytanie. Na pierwszym planie mamy komputery osobiste. Rozwijają się bardzo szybko i zapewniają możliwości, o jakich nasi przodkowie mogli jedynie marzyć. Nieco w tle, chociaż coraz bardziej widoczna pojawia się kwestia mobilna. Telefony komórkowe również przeżywają okres wzmożonego rozkwitu i potrafią przejąć od komputerów niektóre – mniej skomplikowane – zadania.

Zacznijmy od komputerów, które docelowo są kierunkiem priorytetowym Microsoftu. Tutaj odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta i nikt nie będzie specjalnie się nad nią zastanawiał. Korporacja z Redmond nie jest twórcą hardware, tylko software. Bardzo dobrze ukazuje to obraz systemu Windows w wersji desktop. Ile urządzeń wyszło z fabryk Microsoftu? Pozwolę sobie w tym miejscu rozszerzyć nieco ten punkt o urządzenia mniejsze – tablety. Dlaczego? Ponieważ chciałbym przedstawić wam nieco więcej niż tylko jeden sprzęt. Owszem, Microsoft nie produkuje hardware. Od giganta otrzymaliśmy linię Surface, która moim zdaniem jest świetna i ukazuje możliwości systemu Windows na tabletach oraz – to nowość – Surface Booka. Tak, Microsoft nie skupił się na produkcji sprzętu. W końcu od tego są inne firmy. Czy wyszło to firmie na zdrowie? Zdecydowanie tak! Windows jest najbardziej udanym i największym produktem Microsoftu. Posiada miliony, jeżeli nie miliardy użytkowników na całym świecie, kontroluje zdecydowaną większość rynku. Musimy przyznać, ten projekt po prostu się udał…

felieton-1

W drugiej kwestii, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Nie będę po raz kolejny przedstawiał pozycji Windows Mobile na rynku mobilnym, ponieważ nie warto kopać leżącego. Nie wygląda to najlepiej. Jednak zauważmy pewną ciekawostkę. Ponad 90% urządzeń z Windows Mobile na pokładzie pochodzi od… Microsoftu! Postawmy zatem pytanie: „Gdyby Microsoft skupił się na softwarze, zamiast produkować sprzęt, czy Windows Mobile odniósłby sukces na miarę Windows?”. Oczywiście nie będziemy przewidywać, ponieważ jest to właściwie niemożliwe. Kwestia Windows Mobile jest o tyle trudna, że Microsoft postanowił się wycofać z produkcji nowych telefonów.

Właśnie w tym momencie część czytających zada sobie pytanie: „Ale, że jak?”. Kontrolujemy ponad 90% rynku urządzeń z Windowsem na pokładzie i do końca 2016 roku chcemy całkowicie zakończyć produkcję nowych Lumii? Więc co dalej? Microsoft liczy, że to inni producenci sprzętu przejmą produkcję urządzeń:

Zatem wracając do źródła. Chcą przejść na taki sam model, jak w przypadku wersji komputerowej Windowsa. Jeżeli dodamy do tego planowanego – ale oficjalnie niezapowiedzianego – Surface Phone, to sytuacja robi nam się wręcz bliźniacza do tej znanej z dużej wersji systemu. Tylko, czy aby nie jest na to za późno?

Windows jest bardzo popularny i większość producentów sprzętu nie widzi świata bez niego. Zupełnie inaczej ma się sprawa, jeżeli chodzi o wersję mobile. Praktycznie nikt nie chce wydawać telefonów z systemem, który praktycznie nie ma udziału w rynku. W końcu nie ma to sensu, ponieważ i tak nie przyniesie zysku. Bardzo rozsądnie jest więc zapytać: „Czy Windows Mobile umrze razem z Lumią?”.

adduplex3

Możemy z pewnością odpowiedzieć na pytanie dotyczące wersji dekstopowej Windowsa. Z pewnością system ten będzie żył – i to pełną gębą – bez udziału sprzętu od Microsoftu. W końcu zainteresowanie i produkcja jest tak ogromna, że inaczej być nie może. Wszyscy – no może większość – chcą Windowsa i dostają go na prawie wszystkich urządzeniach. Microsoft wygrał. Producenci chcą, użytkownicy chcą, a pieniądze milionami spływają na konto.

Gorzej jest w kwestii mobilnej. Tutaj Microsoft przegrywa i trzeba to powiedzieć otwarcie. W tej chwili Windows Mobile potrzebuje urządzeń z Redmond, ponieważ właśnie one przeważają na rynku. Nie będę przewidywał, czy koniec Lumii to koniec mobilnych okienek. Chciałbym jedynie zwrócić uwagę, że Microsoft dramatycznie potrzebuje producentów, którzy wydadzą sprzęt z ich systemem. Niestety tych w tej chwili brakuje.

Moim zdaniem, jedyną szansą dla Microsoftu jest dopracowanie Windows 10 Mobile tak, aby każdy producent sprzętu zwracał na niego uwagę. Dopiero wtedy firma może liczyć na przypływ chętnych do wydania telefonów z okienkami, a te powolutku, drobnymi kroczkami staną się niezależnie wolne od urządzeń z Microsoftu. Zatem wszystko w rękach korporacji z Redmond, która przecież specjalizuje się w doskonałych systemach operacyjnych.

Co myślicie na ten temat? Uważacie, że Windows Mobile może istnieć bez urządzeń Lumia? Koniecznie wyraźcie swoje zdanie w komentarzach! Czekamy niecierpliwie.

Dziękuję odwiedzili ten post [Dyskusja] Sprzęt z Windowsem tylko od Microsoftu?. Mam nadzieję, że to jest pomocne dla Ciebie

Source link