Advertisement

[Dyskusja] Urządzeń z mobilnym Windowsem coraz mniej? Czy sytuacja ta może ulec zmianie?

Ostatnie ruchy na rynku Windows Mobile zachęciły mnie do napisania tego artykułu. Przez pewien czas zastanawiałem się, jakiego wydźwięku mu nadać, czy ma być on bardzo pozytywny, a może wręcz przeciwnie? Doszedłem do wniosku, że najlepsza merytorycznie dyskusja wyjdzie nam, jeżeli spojrzymy na temat trzeźwym wzrokiem. Czy zaskakująco mała liczba urządzeń z Windows Mobile na pokładzie jest oznaką końca ekosystemu? Być może sytuacja ta ma jeszcze szansę ulec poprawie?

Ostatnio na jednym z największych portali zajmujących się badaniem rynków zarówno mobilnych, jak i desktopowych, dotarłem do bardzo niepokojących informacji. Już od dłuższego czasu wspominałem, że Microsoft nieubłaganie zbliża się do tak zwanego „Point of no Return” (PNR), przekroczenie którego wiąże się z nieubłagalną klęską Windows Mobile. W tej chwili mobilne okienka, to jedynie 0.3% udziału w rynku, co moim zdaniem jest tragicznym wynikiem. Wydaje mi się, że gospodarze w Redmond powinni wreszcie otworzyć oczy i dostrzec, że za chwilę będzie za późno na ratowanie tej platformy.

Rynem mówi sam za siebie…

Spójrzmy prawdzie w oczy, mobilny Windows nigdy nie był potęgą rynku. Zawsze odstawał od reszty stawki, jednak był wybierany przez użytkowników, którzy widzieli w nim idealną alternatywę dla Androida oraz iOSa. Niestety, błędne decyzje firmy, słabość nowego produktu oraz dziwna polityka reklamowa doprowadziły do sytuacji, w jakiej dzisiaj się znajdujemy.

Pozwolę sobie przytoczyć kilka statystyk, aby zobrazować wam zmianę pozycji Windows Mobile na przełomie od marca 2015 do marca 2016, a zatem jeszcze przed oficjalną premierą Windows 10 Mobile, która nie poprawiła sytuacji systemu Microsoftu.

statystyki-windows-phone-650x607

Tylko w Europie Windows zanotował spadek z 10.1% do 5.9% udziałów. Dobrze wiemy, że dzisiaj ta sytuacja prezentuje się jeszcze gorzej, a nie zapowiada się na szybką poprawę. Myślę, że wszyscy powinniśmy się pogodzić z faktem, że Windows 10 Mobile to relikt, który pozostał jedynie dla swoich fanów.

Masowe pozbywanie się urządzeń… Panika dystrybutorów?

Coraz częstszym jest obrazek, w którym widzimy masowo wyprzedawane urządzenia od Microsoftu. Popyt nie jest dobry, użytkownicy coraz częściej decydują się na wybór sprzętów alternatywnych, a to z pewnością nie zachęca producentów sprzętu, do produkcji własnych telefonów opartych właśnie o ten systemu.

Sytuacja jest o tyle dziwna, że nawet sam Microsoft zdecydował się opróżnić swoje magazyny i całkowicie zamknąć sprzedaż urządzeń Lumia. Jeżeli jednak spojrzymy na to z drugiej strony, to dostrzeżemy pozytywy. W tej chwili flagowe urządzenia Lumia 950 oraz 950XL kosztują mniej, niż niektóre średniaki innych producentów. Być może, to odpowiednia chwila, aby się nimi zainteresować? W końcu nie są to „buble”, na których nie możemy spokojnie pracować.

Stary sprzęt odchodzi… nowego brak…

Wspomniałem już wcześniej, że Microsoft zdecydował się zamknąć produkcję urządzeń Lumia. Nie będę oceniał tego posunięcia, zostawię to wam. Jeżeli chodzi o czysto wizerunkową stronę, to z pewnością nie było to najrozsądniejsze zagranie, ponieważ ukazuje słabość urządzeń Lumia oraz systemu Windows 10 Mobile.

Przypuszczamy, że korporacja z Redmond chce stworzyć system podobny do Googla i wypuszczać tylko pojedyncze urządzenia – najprawdopodobniej pod marką Surface – które prezentować mają możliwości ich systemu. Pomysł dobry, pytanie jak sprawy mają się z wykonaniem?

Tutaj jest znacznie gorzej, ponieważ do tej pory nie został oficjalnie zapowiedziany legendarny Surface Phone. Wszystko opiera się na przypuszczeniach, a to może prowadzić do błędnych interpretacji niektórych znaków. Czekamy zatem na kolejne kroki Microsoftu.

Brak zainteresowania ze strony producentów sprzętu…

To zdecydowanie największy problem, z jakim w tej chwili musi zmierzyć się Microsoft i Windows 10 Mobile. Obecnie praktycznie nikt nie chce wypuszczać urządzeń z mobilnymi okienkami na pokładzie, a jeżeli już dojdzie do takiej decyzji, to powinniśmy uważnie przyglądać się takim rozwiązaniom.

Nadzieją naszej ulubionej platformy, jest jej szerokie wykorzystanie dla biznesu. Nie od dzisiaj wiadomo, że to właśnie mobilne okienka posiadają najlepsze zabezpieczenia przed nieautoryzowanym dostępem oraz wszelkiego rodzaju wirusami. Właśnie w taki sposób Windows 10 Mobile wykorzystują urządzenia od Alcatela i HP. Być może niebawem dołączą do nich inni producenci.

Podsumowując

W tej chwili sytuacja Windows 10 Mobile oraz wszelkich urządzeń z nim na pokładzie nie wygląda dobrze. Sytuacja oczywiście może być poprawiona, ale nie oznacza to, że tak będzie. Wszystko zależy od producentów sprzętu oraz… samego Microsoftu.

Platforma ciągle wymaga dopracowania, jednak to kwestia czasu, ponieważ korporacja z Redmond nie rezygnuje z jej rozwijania. Jedyną niewiadomą pozostają producenci sprzętu. Myślicie, że zdecydują się produkować kolejne słuchawki z Windows 10 Mobile? Bardzo zła sytuacja na rynku mobilnym może się jeszcze odwrócić na korzyść okienek? Czekamy na wasze komentarze i opinie.

Dziękuję odwiedzili ten post [Dyskusja] Urządzeń z mobilnym Windowsem coraz mniej? Czy sytuacja ta może ulec zmianie?. Mam nadzieję, że to jest pomocne dla Ciebie

Source link