Advertisement

Google zapowiada szybsze aktualizacje bezpieczeństwa

Android to najpopularniejszy mobilny system operacyjny na świecie, którego największą bolączką są nieregularne aktualizacje. Spowodowane jest to olbrzymią ilością producentów telefonów, którzy niespecjalnie spieszą się z udostępnianiem nowych wersji aktualizacji. Zgodnie z nowymi wytycznymi producenci będą musieli regularnie udostępniać poprawki bezpieczeństwa.

Google podczas konferencji I/O zapowiedział zmiany w umowach z producentami sprzętu, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników korzystających z telefonów z systemem Android. Pierwszym dużym krokiem w kierunku przyspieszenia aktualizacji jest Project Treble, dzięki któremu użytkownicy będą znacznie szybciej otrzymywać nowe wersje systemu Android. Już wkrótce wszyscy producenci telefonów Android będą musieli regularnie aktualizować swoje urządzenia pod kątem bezpieczeństwa. Google zamierza zmienić umowę z producentami sprzętu, którzy w ten sposób będą zobowiązani do szybszego udostępniania comiesięcznych aktualizacji bezpieczeństwa.

Powyższe zmiany to doskonała wiadomość dla użytkowników. Klienci, którzy zdecydują się na urządzenie z systemem Android będą otrzymywać znacznie szybciej aktualizacje systemu jak i poprawek bezpieczeństwa. Należy jednak zauważyć, że Project Treble nie będzie dostępny dla starszych telefonów a wyłącznie dla nowych modeli. Nie wiadomo również czy nowa umowa z producentami obejmie starsze urządzenia czy, podobnie jak w przypadku aktualizacji systemu, jedynie nowe. Nie wiadomo także w jaki sposób Google zamierza poradzić sobie z opóźnieniami w udostępnianiu aktualizacji po stronie operatorów sieci komórkowych.

Jeżeli chodzi o aktualizacje to wzorem do naśladowania są urządzenia firmy Apple. Niezależnie od tego gdzie kupiliśmy tablet, telefon czy komputer to aktualizację otrzymamy w tym samym momencie co pozostali użytkownicy.

Źródło: XDA Developers

Źródło postu: https://msmobile.pl/google-zapowiada-szybsze-aktualizacje-bezpieczenstwa