Advertisement

Microsoft poprawia zużycie energii w Redstone 2

Bateria w Redstone 2

Jednym z podstawowych zarzutów stawianych nowemu systemowi Microsoft było nadmierne drenowanie baterii, a przez to krótszy czas pracy w stosunku do Windows Phone 8.1. Telefony, które trzymały 2 dni, na nowym systemie już tylko jeden dzień. Jak wygląda sytuacja obecnie?

Tytuł tego artykułu mówi sam za siebie. W najnowszych kompilacjach Redstone 2 w znaczący sposób poprawiono zarządzanie energią. To w zasadzie najważniejsza zmiana jaka od razu rzuciła mi się w oczy, i o której już wspominałem przy recenzji buildu 14936. W chwili obecnej testuję dwa telefony na buildzie 14936 RS2 i obydwa działają w sposób wyraźny lepiej niż na RS1, nie wspominając o TH2.

a12

Po lewej: Lumia 930, po prawej: Lumia 950 XL

Zużycie energii w stanie spoczynku spadło do minimum: 0.7-1 % na godzinę. Lumia 930 zachowuje się tak, jakby w ogóle nie miała włożonej karty SIM. Telefon posiada włączoną synchronizację 2 skrzynek mailowych, skype’a, smsy, wifi. Wyłączyłem: bluetooth, dane komórkowe i Facebooka. Przy takiej konfiguracji Lumia 930 wytrzymuje 4 – 5 dni na jednym ładowaniu! Dla mnie to coś niespotykanego, bo do tej pory w trybie „jałowym” (czyli telefon leży odłożony i nie wykonuję połączeń ani nie wchodzę do internetu) L930 wytrzymywała 2, góra 2,5 dnia przy całkowitym braku powiadomień. W tej chwili czas pracy na jednym ładowaniu wydłużył się dwukrotnie. Pamiętam doskonale czasy, jak na początku roku musiałem moją L930 ładować kilkukrotnie w ciągu jednego dnia, z uwagi na horrendalny drenaż energii.

Lumia 930

Lumia 930 RS2: Zużycie: ok. 20 % /dzień

W przypadku L950 XL po instalacji najnowszego b. 14936 RS2 również zauważyłem znaczące zmniejszenie poboru energii w sytuacji gdy telefon leży i tylko synchronizuje dane nt. maili et. Przy słabym wykorzystaniu L950 XL zużywa ok. 30 % energii na jeden dzień, wcześniej ok. 50 %.

wp_ss_20161008_0004

Lumia 950 XL RS2: Po 24 h zużycie: 27 % /dzień

Niestety, aplikacja odpowiedzialna za największy drenaż energii czyli Edge, nadal dopowiada za kilkadziesiąt % ogólnego zużycia, z tego połowa lub więcej pobierana jest w tle, nawet jeśli system zarządzą poborem automatycznie. Na szczęście w RS1 wprowadzono długo wyczekiwaną możliwość zablokowania działania Edge w tle – wcześniej robiła sobie co chciała, a samo wyłączenie aplikacji z listy przeważnie i tak nie dawało efektów.

b1

MS Edge w tle pobiera więcej niż wynika to z normalnego użycia – zalecane wyłączenie w tle!

Przy okazji podam jeszcze kilka podstawowych zasad oszczędzania energii:

  • włączenie danych komórkowych praktycznie podwaja zużycie energii przy niskim korzystaniu z telefonu, jeśli masz taką możliwość – korzystaj wyłącznie z WiFi
  • jeżeli nie korzystasz z bluetootha lub korzystasz sporadycznie tudzież z innych funkcji systemowych – wyłącz je
  • wyłącz działanie w tle Edge, udział innych aplikacji w poborze energii jest znikomy i wyłączanie np. sklepu czy aparatu może jedynie zaszkodzić pracy systemu a wpływ na oszczędzanie będzie miało żaden
  • nie zostawiaj telefonu podłączonego do prądu na noc – wystarczy jedno przepięcie w sieci np. w trakcie burzy i po telefonie, telefon najlepiej naładować lub podładować wieczorem i odłączyć
  • Lumia 950 i 950 XL posiadają opcję szybkiego ładowania, dlatego na tych sprzętach najważniejsza jest Twoja przyjemność z użytkowania, a nie przejmowanie się % zużycia. Mimo wszystko lepiej jak telefon działa 2 dni niż 1 przy tym samym zużyciu. Dlatego pamiętaj: Twoim największym wrogiem jest Edge: jak masz mało energii w telefonie a potrzebujesz „dotrwać” powiedzmy, żeby dojechać do pracy czy wrócić do domu, włącz opcję automatycznego oszczędzania energii na poziomie np. 10 % i nie używaj Edge.

Z Waszych komentarzy również wynika, że czas pracy jest zauważalnie dłuższy. Jaka jest Wasza opinia na ten temat. Czy jesteście zadowolenie z pracy baterii w Windows 10 Mobile?

PS Wiele osób zadaje to samo pytanie:
do pomiarów czasu pracy używam aplikacji Insider Pro.

Dziękuję odwiedzili ten post Microsoft poprawia zużycie energii w Redstone 2. Mam nadzieję, że to jest pomocne dla Ciebie

Source link