Advertisement

PAWA umożliwia uruchamianie aplikacji PWA w Windows 10 Mobile

Microsoft udostępni obsługę aplikacji PWA wraz z kolejną dużą aktualizacją systemu Windows 10 o nazwie Spring Creators Update. Urządzenia z systemem Android już teraz umożliwiają obsługę tego typu aplikacji. Dzięki aplikacji PAWA użytkownicy telefonów z systemem Windows 10 Mobile również mogą korzystać z aplikacji PWA.

Windows 10 Mobile nie obsługuje wielu funkcji aplikacji PWA ponieważ system nie rozróżnia zwykłych stron internetowych od tych, które zostały przygotowane jako PWA. Co prawda w eksperymentalnych ustawieniach przeglądarki Microsoft Edge pojawiły się opcje dotyczące tzw. opcji Service Workers (wymagane do obsługi aplikacji PWA) jednak na ten moment włączenie ich nie powoduje żadnej zmiany. Jeżeli chcecie włączyć te opcje to wystarczy, że w pasku adresu Edge wpiszecie adres about:flags i odszukacie na liście odpowiednie opcje. Być może zmieni się to w przyszłości. W związku z tym, że mobilne okienka nie są przygotowane do obsługi PWA to użytkownicy między innymi nie mogą uruchamiać tych stron jako aplikacji w pełnym ekranie oraz nie otrzymują powiadomień typu push.

Z pomocą nadchodzi aplikacji PAWA, której celem jest obsługa programów PWA. Wystarczy zainstalować bezpłatną aplikację PAWA ze sklepu Microsoft Store. Dzięki temu użytkownicy mobilnej wersji systemu Windows 10 otrzymują możliwość korzystania z PWA. Wystarczy uruchomić aplikację, wpisać adres progresywnej strony internetowej (PWA), ewentualnie zmienić ikonkę i kliknąć w opcję Create Tile. Dzięki temu na pulpicie naszego telefonu pojawi się nowa ikonka do aplikacji PWA.

Warto dodać, że wszystkie aplikacje PWA, ich powiadomienia jak i pozostałe elementy są uruchamiane za pomocą aplikacji PAWA a nie, jak to ma miejsce w systemie Android, natywnie przez aplikację PWA. Wynika to z faktu, że Windows 10 Mobile nie obsługuje wielu funkcji PWA i aplikacja PAWA uzupełnia te braki. Sprawdziłem kilka aplikacji PWA i działają poprawnie na telefonie Lumia 435 z systemem Creators Update. Szybkość uruchamiania jak i sama praca aplikacji nie należy do najpłynniejszych, ale sam telefon nigdy też nie należał do kategorii szybkich.

Jeżeli po raz pierwszy czytacie o aplikacjach PWA lub też ten temat jest dla Was nie do końca zrozumiały to odsyłam Was do poniższych odnośników, w których starałem się przybliżyć progresywne aplikacje internetowe:

Czym są aplikacje PWA rozwijane przez Google oraz Microsoft?

Wszystko co powinniście wiedzieć o aplikacjach PWA

W poniższych odnośnikach znajdziecie również informacje o tym, które popularne strony to aplikacje PWA. Wśród nich znajdują się takie tytuły jak Mapy Google, Twitter, Tinder, Instagram, Uber i wiele więcej. Warto również dodać, że aplikację PAWA możecie pobrać dla systemu Windows 10, jednak korzystanie z niej straci sens po wiosennej aktualizacji. Dajcie znać czy sobie poradziliście z obsługą aplikacji PAWA oraz jak oceniacie strony PWA.

Pobierz aplikację PAWA ze sklepu Microsoft Store

Źródło postu: https://msmobile.pl/pawa-windows-10-mobile-pwa