Advertisement

Podstawy Windows 10 Mobile – Ustawienia systemowe

Windows 10 Mobile

Ustawienia systemowe w Windows 10 miały w założeniu wprowadzić większy porządek. Skończyło się na założeniach, bo w praktyce znalezienie konkretnej funkcji wymaga czasem niezłej gimnastyki i kończy na użyciu przycisku szukaj. Niniejszy poradnik dedykowany jest przede wszystkim nowym właścicielom Lumii.

Dla osób obeznanych z systemem Windows pewne rzeczy są oczywiste. Niektórzy mogą posiadać telefon od roku a i tak nie znają wszystkich jego funkcji. Mój znajomy zaskoczył mnie czymś jeszcze. Brakiem znajomości nie tylko ustawień, ale też podstawowych funkcjonalnych telefonu takich jak zmiana wielkości kafelków. System go wkurzył, bo kafelki mu się rozjechały. Zresztą, ile znacie np. kobiet, które wpadły na to, ze kafelki można przesuwać albo zmieniać ich wielkość? Znam tylko takie, które o tym nie wiedziały, nawet po dwóch latach z Windowsem Phone na pokładzie. Żeby nie było, że krytykuję jedną płeć. Kiedy kupowałem poprzedni samochód, dopiero po pięciu latach, przez kompletny przypadek, odkryłem w nim schowek na papierosy. Niestety nic w nim nie było. Równie zaskakujące może być dla niektórych odkrycie funkcji zmiany ilości kolumn na ekranie głównym…

Kupiliśmy nową Lumię, zalogowaliśmy się do konta Microsoft, co dalej?

Zanim przejdziemy do zabawy z ustawieniami, warto zaktualizować oprogramowanie. Telefon wyjęty z pudełka na 99 % posiada zeszłoroczną wersję systemu operacyjnego oraz nieaktualne oprogramowanie, odpowiadające za stabilną pracę telefonu. Po przejściu do Ustawień, w zakładce AKTUALIZACJA I ZABEZPIECZENIA wybieramy „Aktualizację telefonu” i sprawdzamy dostępność nowych wersji. Po ewentualnym pobraniu aktualizacji i ponownym zalogowaniu do systemu czeka nas jeszcze zabawa ze Sklepem i pobranie ok. 40 aktualizacji aplikacji oraz funkcji systemowych. Jeżeli sklep ma problem z pobraniem danych, albo pobiera je godzinami, najlepiej od razu wstrzymać wszystkie pobierania i wybrać z listy programów do aktualizacji sam Sklep. Po jego aktualizacji wszystko powinno ruszyć z kopyta. Jeśli nie i system nadal blokuje się na pobieraniu ponownie wstrzymujemy całość procesu i klikamy na ikonkę strzałki przy pojedynczych aplikacjach. Odpalamy jedną aplikację, jak zaczyna się instalować, wybieramy kolejną. Ten sposób zawsze działa.

Aktualizacje mamy za sobą – pora teraz doprowadzić do porządku ustawienia telefonu.

Po pierwsze, włączamy gesty, ułatwiające obsługę systemu.

 • W menu PERSONALIZACJA > Pasek nawigacji wybieramy Naciśnij dwukrotnie pasek nawigacyjny, aby wyłączyć ekran.
 • Następnie w PERSONALIZACJA > Ekran blokady na samym dole mamy schowaną funkcję Naciśnij dwukrotnie, aby wznowić działanie telefonu (nie wszystkie telefony mają powyższe funkcje).
 • Warto też włączyć w SYSTEM > Telefon opcję Wibracje po odebraniu mojego połączenia, wyjątkowo przydatna funkcja w codziennym użytkowaniu.
 • W zakładce SYSTEM > Telefon > Ustawienia przekierowywania dźwięku mamy ukryty jeszcze jeden gest: Podczas połączenia włącz głośnik, gdy oddalę telefon od ucha. Z tej funkcji akurat nie korzystam.
 • W przypadku Lumii 930 w menu DODATKI > Dotyk możemy też włączyć wyciszenie telefonu przez odwrócenie go ekranem w dół na jakiejś powierzchni. Dlaczego funkcja ta nie zawitała do nowszych telefonów Lumia na systemie W10? Nie mam pojęcia.

Po drugie, poprawiamy wygląd.

 • W zakładce PERSONALIZACJA > Start włączamy opcję Pokaż więcej kafelków, dzięki czemu na ekranie głównym zobaczymy cztery kolumny kafelków a nie trzy. Tutaj znajdziemy też opcję zmiany systemowej tapety na coś przyjemniejszego dla oka. Ciekawe tapety znajdziecie w tym wątku: Najlepsze tapety dla Windows 10.
 • Kolejny krok to poprawienie czytelności ekranu. Przechodzimy na SYSTEM > Ekran gdzie przy opcji Rozmiar tekstu, aplikacji i elementów na tym ekranie przesuwamy suwak o jedną pozycję w lewo. Na Lumii 950 XL nastąpi zmiana skalowania z 350 % na 300 % co będzie też wymagało restartu telefonu i aktualizacji kilkunastu aplikacji w sklepie. Po zmniejszeniu skalowania system wygląda tak jak zaplanowali twórcy Windows 10. Ustawienia są na jednym ekranie, a nie na dwóch, pierwsza plansza Pogody zajmuje idealnie całość ekranu, w smsach czy Skypie otrzymamy dodatkowe belki z widokiem kontaktów. W przypadku Lumii z dopiskiem XL zmiana skalowania powinna być obowiązkowa. Na mniejszych ekranach może być problem z czytelnością tekstu – czcionki będą po prostu zbyt małe. 950 XL rozwija za to skrzydła.
 • PERSONALIZACJA > Kolory pozwala poza zmianą głównego koloru systemowego wybrać zmienić również motyw z ciemnego (ustawienia domyślne) na jasny.
 • W zakładce PERSONALIZACJA > Ekran blokady zmieniamy domyślną tapetę ekranu blokady na Bing, dzięki czemu codziennie otrzymamy inny ekran blokady ekranu. Alternatywą dla usługi Bing jest aplikacja Dynamic Theme.
 • Przechodzimy do SYSTEM > Powiadomienia i akcje gdzie klikamy Dodaj lub usuń szybkie akcje. Polecam usuń pięć najrzadziej używanych lub niepotrzebnych akcji np. Latarka, Notatka, Aparat, Godziny ciszy, Jasność dzięki czemu pasek akcji z trzech rzędów zmniejszy nam się do dwóch.

pogoda msnPrawidłowe skalowanie poprawia czytelność treści w aplikacjach

Po trzecie, ustawiamy pozostałe funkcje i informacje.

 • SYSTEM > Bateria – włączamy oszczędzanie baterii w sytuacji gdy poziom naładowania telefonu spadnie do ustalonego poziomu (np. 20 %).
 • SYSTEM > Mapy offline – klikamy na pobierz mapy i wybieramy Polskę lub inny interesujący nas kraj.
 • SIEĆ I POŁĄCZENIA … > Zużycie danych – ustawiamy limit zużycia danych. Chyba że mamy do dyspozycji 60 GB na m-c w Orange LTE.
 • SIEĆ I POŁĄCZENIA … > Wi-fi > Dodatkowe ustawienia. Lumia 950 / XL pozwala na włączenie używania losowych adresów sprzętowych w celu ochrony przed lokalizowaniem naszego telefonu w sieciach otwartych. Warto włączyć. Alternatywnie możemy w ogóle wyłączyć wyszukiwanie hotspotów.
 • PERSONALIZACJA > Dźwięki – wyłączamy dźwięki przy naciskaniu klawiszy.
 • KONTA > Konta e-mail i konta aplikacji – dodajemy dodatkowe konta pocztowe lub konto Microsoft.
 • KONTA > Opcje logowania – ustawiamy numer PIN, używany przy logowaniu do telefonu lub niektórych aplikacji oraz usług. Posiadacze Lumii 950 / 950 XL mogą tutaj wybrać również logowanie za pomocą skanera tęczówki. Te same opcje dostępne są również z poziomu Ekranu blokady.
 • KONTA > Synchronizuj ustawienia. Synchronizacja jest domyślnie włączona, w tej zakładce znajdziemy jednak możliwość uwierzytelnienia naszego urządzenia w celu synchronizacji haseł do stron internetowych.
 • PRYWATNOŚĆ. W poszczególnych zakładkach wyłączamy zbyt wysokie uprawnienia dla co niektórych aplikacji. Systemowe zostawiamy bez zmian. Dla przykładu takie bloatware jak „TVN24” natywnie ma dostęp do naszej lokalizacji, kamery, mikrofonu (!), kontaktów czy kalendarza. Najlepiej taką apkę od razu usunąć z systemu.
 • Na samym spodzie Prywatności mamy opcje dotyczące przesyłania Opinii oraz Danych diagnostycznych. Pamiętajcie, że w ramach programu Insider tych ustawień nie da się zmienić. Insider wymaga od nas pełnego raportowania. Jeżeli komuś to przeszkadza, nie powinien korzystać z tego programu.

Po czwarte…

 • Niektórzy mają problem ze znalezieniem funkcji resetowania systemu (odpowiednik wykonania czystej instalki na systemie stacjonarnym). Jeżeli telefon nie działa najpierw użyj opcji SYSTEM > Informacje > Zresetuj telefon, a dopiero później pomyśl nad oddaniem go do serwisu.

Jeżeli macie jakieś pytania to zapraszam do dyskusji.

Dziękuję odwiedzili ten post Podstawy Windows 10 Mobile – Ustawienia systemowe. Mam nadzieję, że to jest pomocne dla Ciebie

Source link