Advertisement

Sygic GPS Navigation w świątecznej promocji w Sklepie Windows

Sygic GPS Navigation to jedna z ciekawszych i popularniejszych nawigacji na rynku. Producent chwali się tym, że obecnie używa jej blisko 150 mln kierowców. Cena tej aplikacji (poza sezonem promocyjnym) nie jest niska, jest wręcz przesadnie wysoka. Na szczęście, jak co roku z okazji Świąt Wielkiejnocy, przygotowano całkiem spore obniżki na wszystkie systemy mobilne. Do 18 kwietnia w zależności od wybranej licencji kupimy ją 65 – 75 % taniej niż normalnie.

Wraz z aktualizacją RS2 Creators Update Microsoft postanowił uraczyć nas nowymi, „lepszymi” mapami Bing 3D, które może sprawdzają się w USA, ale w Polsce stanowią spory krok w tył. Brak numeracji ulic, dziwaczne wyznaczanie tras (wynikające z traktowania zwykłych ulic jako drogi płatne!), do tego koszmarny interfejs. Gorzej być nie mogło. Jeżeli nawigacja jest nam niezbędna, a do tej pory korzystaliśmy wyłącznie z aplikacji Mapy MS, to w zasadzie mamy dwa wyjścia: albo zmienić system, albo kupić inną nawigację. Możemy też zmienić system i kupić dodatkową nawigację.

W sklepie Windows wyboru za wielkiego nie mamy, a Sygic ma kilka naprawdę ciekawych opcji, które sprawdzą się niezależnie od systemu mobilnego. Jeżeli nie jesteśmy pewni zakupu, możemy też przetestować aplikację. Producent udostępnia pełną wersję na 7 dni, co trzeba pochwalić. Dzięki takiemu postawieniu sprawy nie kupujemy kota w worku. Ja z takiej możliwości skorzystałem i odczucia mam niestety mieszane.

Sygic GPS Navigation bazuje na mapach TomTom. Są one w praktyce niemal identyczne jak mapy MS / Here. Posiadają te same kuriozalne błędy w mojej okolicy  i te same braki nowych łączników z 2017 r. W kilku miejscach Sygic okazał się jednak bardziej aktualny. Tam gdzie mapy MS pokazywały prostą ulicę, Sygic miał już dodane powstałe całkiem niedawno rondo.

Sygic ma jednak więcej zalet: przede wszystkim poprawnie działający głos. Jak pewnie pamiętacie od dawna narzekam na rwące się komunikaty w aplikacji MS Mapy. „..ęć w …wo”. Można dostać spazmów. RS2 poprawiło ten stan tylko nieznacznie. Aplikacja systemowa jest dla mnie nieużywalna. Sygic ma za to bardzo dobre, czytelne i logiczne komunikaty. Nie musimy zgadywać co ma na myśli. Dykcja jest bardzo dobra. Język angielski też jest bardzo czytelny i konkretny. Zamiast długiego „trzymaj się prawej strony” mapy krótkie i proste „keep right”. Dlaczego piszę o języku angielskim? Bo początkowo nie mogłem pobrać polskich paczek językowych! Dopiero po kilkudniowej dyskusji ze wsparciem i przesłaniem screenów support Sygic naniósł poprawki na serwery, dzięki czemu odblokowane zostały alternatywne głosy w ustawieniach regionalnych.

Przejdźmy do trzeciej przewagi Sygic, tym razem również nad innymi nawigacjami. Sygic GPS ma kapitalną funkcję dynamicznego asystenta pasa ruchu. W sytuacji gdy poruszamy się np. trzema pasami i czeka nas zjazd albo na odwrót, mamy jechać prosto, w prawym górnym rogu wyświetla się dodatkowe okienko z animowaną prezentacją dostępnych pasów i zaznaczonymi pasami, na których możemy przebywać. Wygląda to naprawdę świetnie, szczególnie w porównaniu do maciupeńkich strzałeczek pasa w MS Mapy. Rozwiązania takiego mogą też pozazdrościć Mapy Google oraz Here. Wreszcie, Sygic ma również kontrolę prędkości oraz ostrzeżenia o radarach, które możemy jednak wyłączyć, jeśli są sprzeczne z naszym sumieniem. Zresztą, obecnie nic one nie dają, bo większość lotnych patroli siedzi i tak w krzakach.

Przejdźmy może jednak do wad, bo te niestety też są. Po pierwsze, nawigacja potrafi wytyczać kuriozalne trasy, a próba dodania punktów pośrednich graniczy z cudem bo musimy podać cały adres zamiast po prostu kliknąć na mapie. Po drugie, funkcja „unlock features” cierpi na chroniczne problemy łączności z serwerami. Tak przy okazji, to bardzo ciekawy motyw. Im więcej jeździmy, tym więcej funkcji nam się odblokowuje. Przynajmniej w teorii bo nie zauważyłem różnic przed czy po odblokowaniu danej funkcji np. radarów. Wadą są też ceny licencji – w sezonie niepromocyjnym horrendalnie wysokie jak na nasze kieszenie, a w promocji też nie są niskie. Na szczęście są niższe od produktów konkurencyjnych i oferują dożywotnie aktualizacje map. Ostatnia wada to niespójna funkcja dynamicznego asystenta. W trakcie trasy z Katowic do Tychów pojawiała się kilkukrotnie, ale nie tam gdzie tego oczekiwałem np. przy kuriozalnych pasach ruchu w okolicy Spodka, gdzie mamy chyba z pięć pasów, trzy lecą do tunelu, dwa obok a nawigacja mówi ci: jedź prosto…  A asystent milczy.

Ostatni punkt programy, czyli ceny. Dożywotnia aktualizacja Map Europy kosztuje nas 87 zł (20 euro), świata 130,50 zł (30 euro). Niestety, w tej cenie nie znajdziemy aktualizacji natężenia ruchu drogowego (Traffic), za którą musimy zapłacić 65 zł na rok… Mapy możemy używać również bezpłatnie – znaczna część funkcji będzie jednak wyłączona.

Czy warto kupić Sygic GPS? Zalecam przetestowanie. Jeżeli wam się spodoba, warto kupić. Jak pamiętacie, kupiłem pełną wersję. Po kilku dniach ilość błędów w wyznaczaniu tras doprowadziła do tego, że zrezygnowałem z licencji. Czat na stronie MS zwrócił mi 87 zł bez zająknięcia. Wystarczy powołać się na problemy sprzętowe z serwerami. Po kilku kolejnych przejazdach nawigacja jednak znowu nabrała dla mnie sensu. Do 18 kwietnia mam czas na skorzystanie z promocji. Wydaje mi się, że mimo wszystko warto zainwestować w te mapy, jeśli dużo jeździmy. Bo w zasadzie jaki mamy inny wybór? Ostateczna ocena jest więc pozytywna, głównie z uwagi na asystenta pasa ruchu.

Na koniec dodam tylko, że w Sklepie MS mamy dość nieciekawą sytuację: obok prawdziwej aplikacji Sygic: GPS Navigation, Maps & POI, Route Directions autorstwa Sygic a.s. i ważacej ok. 80 MB jest jeszcze fałszywka pod nazwą GPS Navigation & Maps Sygic o wielkości 0.8 MB z logo prawdziwej aplikacji. Nie dajcie się nabrać. Aż dziw bierze, że takie coś może widnieć w Sklepie Microsoftu.

Nawigacja dostępna jest wyłącznie w wersji UWP dla systemu Windows 10 / Mobile. Dzięki temu, na jednej licencji uruchomimy ją na komputerze stacjonarnym czy podręcznym tablecie z Windows. To w sumie też zaleta.

Pobierz Sygic GPS Navigation

Dziękuję odwiedzili ten post Sygic GPS Navigation w świątecznej promocji w Sklepie Windows. Mam nadzieję, że to jest pomocne dla Ciebie

Source link